Tarihçe

Teknokon Makina İmalat ve Montaj A.Ş., 1993 yılında, petrol ve gaz, enerji, kimya, kozmetik, gıda vb. sektörlere endüstriyel ekipman imalatı ve saha montajı hizmetleri vermek amacıyla kurulmuştur.

Faaliyet alanlarında yurtiçi ve uluslararası projelerle kısa sürede büyüyen Teknokon Makina 2000 yılının başlarında,
Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerinde de faaliyet göstererek ilk yurt dışı sözleşmesıni Gürcistan’da üstlenmiş ve başarıyla tamamlamıştır. 2005 yılında Teknokon Rusya şubesi kurulmuş ve Rusya Federasyonu dahilinde birçok orta ve büyük ölçekli enerji santrali ve endüstriyel tesis tamamlanmıştır.

Teknokon 2000’li yılların başında ekipman imalatı alanında da gelişimini sürdürmüş, rekabetçi fiyatları, dünya standartlarında kalitesi ve müşteri odaklı yaklaşımıyla, bugüne kadar 60 ülkeye proses ekipmanı ihracatı gerçekleştirmiştir.

2011 yılında alınan stratejik karar doğrultusunda, Teknokon Makina, endüstriyel tesis kurulumunun tüm süreçlerinde hizmet veren bir şirket olma hedefi ile yeniden yapılanma sürecine başlamıştır. Bu kapsamda proses ekipmanları imalatı Teknokon Makina İmalat ve Montaj A.Ş., diğer endüstriyel taahhüt faaliyetleri Teknokon Endüstri Tesisleri İmalat ve Montaj A.Ş., Teknomont A.Ş., Teknopur A.Ş., Teknokon Servis & Bakım A.Ş. tarafından, idari faaliyetler ise Teknokon Grup Yönetim A.Ş. tarafından yürütülmeye başlanmıştır.